Ey can....ey can
İntizarınla çöller deli ve divaneydi… Firkatin bir kor idi,
Alev idi dile can… Sana delicesine sevdalı kum denizi,
Gelse de anlatsa bir, Mümkün olsa dile can…
Nasıl yandı kavruldu, Nasıl döndü çöle can…
Rüzgâr yanık bir neydi, Ağlayan, uğuldayan.
Gam yüklü teraneydi, Sensiz eylerdi daim,
Sahralarda nale can… Böyle bir intizarla, Kavrulurken bu sahra,
Kumlarda bir heyecan, Alemler buldu bir can,
Hayat geldi sümbüle, Itır geldi güle can…
Dindi yangını birden, Kızgın kurak çöllerin… Ve o rüzgar, o rüzgar, Estikçe serin serin, Kalbi güldü toprağın, Ve bütün alemlerin…
Ve bu mesut müjdeyle, Öyle ki koptu birden, Alemde bir velvele.
Şafaklar döndü güle, Kainat buldu bir can,. Kumlarda bir heyecan,
Gül pembe bir gülşenden,
Yepyeni, pırıl pırıl, Bir gün doğdu çöle can…
Ey bağrı yanık sahra şimdi yıldızlar çiçek geceni süsleyecek
Nur içecek vadiye çöle o geldi diye gökte mehtap nur olur vadiler dolu dolu ışık ışık seylane.

Mehtap artık göklerden yere akan şelale süzülür maveradan gönüle akar nurdan en paslı kalpler bile olur bu dem billurdan.
Kavuşur çöller bugün o gül kokan yele can. Madem ki alemlere doğu verdin gün gibi
Ay batsın hicabından doğmasın gecelere gün sönüp gitsin ve dönsün kandile can. Nurun senin ey Nebi öyle acep bir nur ki gün ona can vermeye koşan bir pervane can ve sen bir dolunaysın ashabın etrafında halka halka hale can..
Yollarda sen aheste yürürken beste beste, yürürken şiir şiir yollarda şiirleşir. Buseler kondururdu ayakların çöle can ve o Şukufeleri rüzgar okşardı her an serin elleriyle can. Sahranın ipeğine o billur ayakların nakışlar kondurdukça can gelirdi çöle can..Senden di hep senden di rüzgardaki heyecan. Kumlar mütebessimdi narin ve yumuşacık billur ayaklarına ve o günden bu güne esen bu deli rüzgar senden bir soluk almış ve o kutlu nefesi dağıtmış ıtır diye karanfile, sümbüle alem ıtrınla dolmuş ıtrın sinmiş güle can. Sahra sıcak ve kurak feyzin yudumlayarak dindirir hasretini kavuşurdu suya can. Bir zaman intizarın kavurduğu çöllerin şimdi firkatin yakar hasretin alev alev sahrada bir şule can. Rüzgârdaysa bir figan serseri ve derbeder uğuldar zaman zaman sensiz eyler nare can. Bir şefaat umudu kevserin yudum yudum rahmetin sağanak sağanak yüreğime dolacan. Seninle bir can olsam bir can katsan cana can. Mücrim olsamda bir gün mümkün müdür sıla can. İstemem azatlı sana olam köle can. Sensiz bu alem zehir ya ukbadan olacan. Rahmetinden bir damla bekleyen çöl gibi ruhum kurak bir sahra, derbeder, serseri.. Gülşeni gönlüm sensiz kuruyor sessiz sessiz. Rahmetinden bir feyiz saçmazsan ne ola halim ümit güllerim susuz korkarım ki solacan... Korkarım ki solacan….
Dr.Faruk GÜRBÜZ

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !